Bütün insanlar üç sınıfa ayrılmıştır: Hareket ettirilemeyenler, hareket ettirilebilenler ve hareket edenler.
Ara

ESKİŞEHİR - 01 NİSAN / NASP

ESKİŞEHİR - 01 NİSAN / NASP

NASP ZİHİNSEL SİGARAYI BIRAKMA TANITIM SEMİNERİ

01 NİSAN 2012

"Oysa bir zamanlar senin için sigaranın hiçbir anlamı yoktu...
çünkü o zamanlar sigara içmediğin zamanlardı dostum...
öyküye herkesin başladığı gibi tertemiz bir nefesle başlamıştın...
ve o zamanlar dostum, hayatta sigara içmediğin için yaşadığın bir eksiklik
ya da bugün sigara içmezsen kaybedeceğini zannettiğin bir kayıp yoktu...
görüyorsun ya, tuzağa düştük...
sigaraya ilk "evet" dediğin anı hatırla dostum...
Oysa ne kadar kolaydı o an "hayır" diyebilmek
çünkü sen o ana kadar hiç sigara içmemiştin dostum...
görüyorsun ya, tuzağa düştük...
"evet" diyebildik ilk içtiğimiz sigaraya hiç korkmadan... ve hiç düşünmeden karşılığında ne verdiğimizi...
dostum şimdi nasıl övünebiliriz kendimize zarar verecek olana cesaret etmekle?
Şimdi nasıl övünebiliriz bir dal sigara için bir ömrü vermemizle?
görüyorsun ya, tuzağa düştük...
haklısın dostum...
başlarken basit gördüğümüz için
bugün bırakmaya karar verirken zorlanacağız...
çünkü tuzağa düştük... ama bil ki zorluk tuzaktan kurtuluncaya kadar zorluk...
Dostum...
Şimdi sen, kaybedilmiş bu oyunu kazanabilirsin...
Şimdi bu oyunu lehine döndürebilirsin...

Eğitim Yeri : Altın Kız Apart Zemin Kat Sakarya cd. No:20 Eskişehir
Eğitim Tarihi: 01/04/2012
Eğitim Saati: 18:00
Eğitimci: Altuğ GECECİ - DTÖ Designer/Trainer

NASP Nedir?
NASP, açılımı Neuro Anti Smoking  Programming’dir. Türkçe NASP, Zihinsel Sigarayı Bırakma Programlaması anlamına gelir. Bilindiği gibi sigarayı bırakma hedefinde aşılması en güç problemlerZihinsel ve davranışsal problemdir. NASP kişilerin karşılaştıkları bu psikolojik problemleri ortadan kaldırmak
için hazırlanmış bir eğitim programıdır.

Neden Bu Eğitime Katılmalıyım?
İnsanların sigarayı bırakırken en çok zorlandıkları problemlerden biri sigarayı bırakmaya karar verebilmek ve bıraktıktan sonra yeniden başlamamayı başarabilmektir. NASP Eğitiminde katılımcılar bir ilaç kullanmadan, herhangi bir alete bağlanmadan, dışarıdan herhangi bir madde yardımı olmadan, zihinsel olarak sigara içme isteğinden kurtulabilmenin yöntemlerini öğrenirler. Bununla birlikte sigarayı bıraktıktan sonra yeniden başlamamak için nasıl bir strateji uygulamaları gerektiğiyle ilgili donanım kazanırlar. Bu sebepten dolayı NASP eğitimi, sigarayı bırakmak isteyen herkesin katılabileceği bir programdır.

NASP için Nasıl Bir Program Uygulanır?
Katılımcıların NASP Eğitimine katılmaya karar verebilmeleri için, NASP bilgilendirici tanıtım seminerine katılmaları gerekmektedir. Tanıtım semineri sonrasında asıl eğitim programına girmeye karar veren katılımcılar belirlenir. NASP Eğitimi Dönüşüm Konağı Başarı Psikolojisi Enstitüsü’nün sosyal sorumluluk projesidir. Bu sebepten dolayı eğitim bedeli 99 TL’dir.

NASP Eğitiminin Amacı Nedir?
NASP eğitimin amacı, insanların sigara bağımlılığından kurtulmasına ve özgürleşmesine yardımcı olabilmektir. İnsanlar sigarayı bırakırlarken karşılaştıkları bazı problemler vardır. Bunların en önemlileri psikolojik, davranışsal ve nikotin bağımlılığından kurtulmaktır. Nikotin bağımlılığı ve davranışsal bağımlılık; kısa sürede (1–7 gün gibi) yoğunlaşan ve ortadan
kaybolan bağımlılık iken psikolojik bağımlılık aylarca hatta yıllarca sürebilmektedir. Sigarayı bırakanların 2–3 gün ( nikotin bağımlılığından kurtulduktan ) sonra sigaraya tekrar dönmelerinin sebebi de budur. Sigarayı bırakmanın önündeki en büyük engel zihinsel bağımlılıktır. Sigarayı bırakma konusunda en çok vurgulanan mesaj sigaranın sağlığa zararlı olduğu mesajıdır. İnsanlar bu gerçeği bilmesine rağmen, sigaranın sağlığa zararlı olduğu bilgisi, sigarayı bırakmak ve başlamamak konusunda insanlar üzerinde yeterli etkiyi yapmamaktadır. Çünkü insanlar sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilmedikleri için sigara içmezler. Sigara içmek zevklidir inancını değiştiremedikleri için içmeye devam ederler. Sigaraya yüklemiş olduğumuz gerçek olmayan inançlardan dolayı sigaradan vazgeçmekte zorlanırız. İşte NASP eğitiminin amacı sigarayı bırakmak isteyen bireyler için sigaraya karşı olan zihinsel ilgilerini nasıl değiştirebileceklerine dair bilgileri ve yöntemleri aktarmaktır;  Sigarasız yapmamamıza sebebiyet veren yanlış inançları ve sigaranın zevkli olduğunu çağrıştıran zihinsel çapaları ortadan kaldırabilmektir.

Okunma Sayısı: 1351  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...