Kendi kusurlarını affetmeyen adamın bütün kusurları affedilebilir.
Ara

Menopoz Döneminde Uykusuzluğa Dikkat / Psikolojik Sorunlar

Menopoz Döneminde Uykusuzluğa Dikkat

Kadınların menopoz döneminde yaşadıkları fiziksel ve ruhsal sıkıntıların başında uykusuzluk geliyor. Çoğu zaman gözden kaçan ve önem verilmeyen uyku problemleri kadınların sağlığını doğrudan etkiliyor. Bu dönemde görülen duygusal dalgalanmalar ve depresyonlar gece uykularını olumsuz yönde etkiliyor.

Kadın sağlığı uzmanları, özellikle menopoz dönemi başlarken çok sayıda kadınının uykusuzluk veya aşırı uykululuk sorunlarıyla karşılaşabildiklerine dikkat çekiyor. Uzmanlar, uykunun insan sağlığının en temel öğelerinden biri olduğunu belirterek, "Geçtiğimiz yıllarda tıp bilimi, uykunun basit ve pasif bir kendinden geçme değil, son derece karmaşık mekanizmalarla düzenlenen, içimizdeki saatlerle yönlendirilen ve genel sağlığımızın her alanını etkileyen çok yönlü bir fonksiyon olduğunu ortaya çıkarmıştır" diye konuşuyor.

Uzmanlar, yetersiz ve düzensiz uykunun yol açtığı problemlerin genellikle kısa süreli ve geçici rahatsızlıklara neden olduğunu söyleyerek, "Uzun süreli uyku bozukluklarının, kalıcı ve ciddi sonuçlar yarattığı artık tıp çevrelerinde kabul edilmiştir. Bugün uykunun sadece süresinin değil, karmaşık iç yapısının, yani kalitesinin de çok önemli olduğu artık kesin olarak bilinmektedir" şeklinde konuşuyor.

Menopoz döneminde uyku kalitesine bozan unsurların başında hararet ve ter basmasının geldiğini söyleyen uzmanlara göre terleme ve ateş basmaları uykuyu bölüyor ve tekrar uykuya dalmayı güçleştiriyor. Bunun sonucunda ise kadın, gün içinde yorgun dolaşmakta ve uykululuk hali artıyor. Menopoz sırasında sık görülen duygusal dalgalanmalar ve depresyon da gece uykularını olumsuz yönde etkilemekte.

Depresyonun çok sık rastlanan bir belirtisi de uyku sorunları olduğu için menopoz sırasında kadınlar uyku sağlığı bakımından tam bir kısırdöngünün içine girebiliyor. Uzmanlar, son yıllarda horlama, ağız kuruluğu, gece birkaç defa tuvalete gitme ihtiyacı, bellek bozukluğu gibi erkeklerde görülen soranların menopoz sırasındaki hormonal değişikliklere bağlı olarak kadınlarda da görülmeye başladığını söylüyor. Uyku apnesi olarak tabir edilen bu durum sonucunda tansiyon artışı ve nabız yükselmesi ortaya çıkarken, beyin kanaması riskini de arttırabiliyor. Uzmanlar, şunları kaydediyor:

"Hekimlerin hastalarının uyku sorunlarını da dikkatle sorgulamaları ve etkin tedavi yöntemlerini kullanmaları gerekmektedir. Genellikle hormon tedavisi gören kadınlarda, uykusuzluk şikayetleri azalmaktadır. Alkol ve kahveden uzak durmak, ağır akşam yemeklerinden kaçınmak, serin ve sessiz bir odada uyumak, pamuklu giysiler ve yatak takımları kullanmak hem ter basmalarını azaltmakta hem de genel olarak uykuyu daha derin ve sağlıklı bir hale getirmeye yardımcı olmaktadır."
Menopoz sırasındaki psikolojik sorunların artması durumunda ise uzmanlar, psikolojik danışma ve tedavi yöntemlerinden faydalanmanın şart olduğunu vurguluyor.

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...